Kontakty
reference
 
Zpracování dat
DTP
 
Překladatelské
služby
 
Knihkupectví
online
 
Úvodní
strana

Frank Fabian - Kříž a půlměsíc

AOS publishing - nakladatelství, překladatelské služby
 
Běžná cena: 299,- Kč
Cena v e-shopu: 199,- Kč


Včetně 10 % DPH
180,91 Kč bez DPH

ISBN: 978-80-87624-44-9
Rok vydání: 2016
Počet stran: 300

Dostupnost: SklademPoslední tajemství templářů – historický román

Kříž a půlměsíc (Frank Fabian) Píše se rok 1148 a islámský svět pustoší Druhá křížová výprava. Mladý mnich, bratr Johanes se po několika velice tvrdých zkušenostech a zkouškách stává členem templářského řádu – členem křesťanské elity. Už jako templář je pověřen speciálním úkolem – odstranit tajemného „Starce z hor“, vůdce fanatické sekty asasínů, bratrstva páchajícího především úkladné politické vraždy. Jejich sídlem je pevnost Alamút v daleké Persii. Postupně poznává tajemství templářů i asasínů. Čtenář spolu s ním odhaluje také detaily tehdejšího světa a myšlení. Obchody s relikviemi a odpustky, světla a stíny proslulých opatství v Cluny a v Clairvaux. A v ještě vyšším plánu úklady náboženského fanatismu, jejichž hříčkou se stal i on sám.
Jak templářova mise dopadne? Zvítězí půlměsíc anebo kříž? Dostojí rytíř všem náročným závazkům templářského řádu? A jaké je podle Clairvauxe základní a největší tajemství templářů?
Na vše odpovídá talentovaný žurnalista a spisovatel Frank Fabian, známý českému čtenáři některými svými díly z oblasti investigativní literatury faktu.Ukázky z textu:

Jako u vytržení sledovali poutníci Clairvauxovo gesto, jímž ukazoval svatou sochu. Pak se ozval výkřik: „Ona pláče, Bohorodička pláče!“ A v úžasu prstem ukazují na Marii.
Z dřevěných očí svaté Matky skutečně kanuly zřetelné slzy. „Zázrak, miraculum,“ přidal se kdosi z mnichů a vzápětí to s úžasem opakují další a další. Teď už padají do prachu na kolena i ti poslední. Jen Clairvaux se tu nad nimi tyčí a exaltovaným hlasem vyvolává: „Pláče! Pláče proto, že její milovaný Syn, náš Spasitel a Vykupitel, je vysmíván, proto, že Svatá země, která nosila jeho božské tělo, je v rukou saracénů!“
Dav ze sebe vydal nenávistný skřek. Šířil se jako lavina. Mnohem divočejší než předtím. Jakási žena upadla do bezvědomí, zachytili ji na poslední chvíli. Kosmatý sedlák plný síly se strachy počůral. Mnozí se v šoku, že jsou svědky působení vyšších sil, pověrčivě křižují. Všichni však především ohromeně sledují proud slz kanoucí z očí dřevěné Marie.
Mohla by socha plakat? Nesmysl, opravdu jsou svědky zázraku! Hysterie dosáhla vrcholu. Do rukou mnichů putuje i to nejposlednější, co u sebe poutníci ještě měli a mohou postrádat. Mince poschovávané v opasku, rodinné klenoty nošené ve vnitřní kapse – vše opouštělo své majitele a putovalo mnichům. Někteří z poutníků se dali do tance, jiní volali Hosanna a většina se modlila Ave Maria. Pár se jich podobně jako předtím Bernard dívá s očima v sloup vzhůru k nebesům. Slzy Panny Marie působí nakažlivě. Nejedno oko se také zalilo slzami. Slzy nadšení, slzy pokání, slzy důvěry, slzy vděčnosti za to, že dotyčný směl i přes svoje zavrženíhodné hříchy být svědkem takového zázraku!
„Vzhůru do Jeruzaléma. Vzhůru do Svaté země!“ hřímá Clairvaux hlasem ocelové polnice. Chvíli konejšivě a pak zase extaticky. Byl vskutku tím nejlepším kazatelem kříže, jakého křesťanstvo kdy zrodilo. Teatrálně a jakoby s námahou napřahuje ruku k jihu, kde leží Palestina, a namířil tím směrem svůj kostnatý prst.

...

Opičí muž se teď drobným velice ostrým nožíkem přiblížil k Johanesovu klínu a jeho mužství. Ignorovat ho nebo spíš předstírat vyrovnanost a klid stojí mladého rytíře obrovské úsilí. Přesto dál pátravě sleduje Starce z hor. Zdá se, že opravdu udeřil hřebík na hlavičku. Zdravé pitarovo oko, to pozorovací, se totiž jakoby zvětšilo. „Saladin,“ odplivl si nenávistně šejk, ale i v tom jediném slovu bylo zřetelně cítit klíčící nevoli. Mezitím se hromotluk s opičí tváří ostrým nožíkem přiblížil až k Johanesovým varlatům. V šoku rytíři došlo, že ho tu chtějí vykastrovat. Zbaví ho jeho mužnosti? Už o takových zákrocích slyšel, už v Mohuči o nich vyprávěli templáři, kteří sloužili v Orientu. Taková procedura pak vyvolá všeobecnou slabost tělesné konstituce, ztrátu ochlupení a nepřirozenou tloušťku. Pozře veškerou mužnou bojovnost a dokonale zničí osobnost postiženého. Jako kleštěnec už také nikdy nebude smět být templářským rytířem!

...

Zůstali v pasti. V kamenné rakvi s příkazem nepohnout se celých dalších čtyřiadvacet hodin. Není tak těžké myslet na smrt, když ležíš bez hnutí jako nebožtík v studeném sarkofágu, nesmíš se ani hnout a z nastražené léčky není úniku. Pohřbeni zaživa.
Na okamžik ho zachvátily ty nejčernější představy. Potlačil pokušení vyskočit a opřít se holýma rukama do kamenného bloku zatarasujícíího cestu za vzduchem. Nahmatat ty zpropadené páky. Nějak se dostat odtud. Zůstal však ležet bez sebemenšího pohnutí a pokoušel se smířit s nastalou situací. Proudil jím ale nefalšovaný děs. A pak se objevili běsi. Johanes začal vnímat energii všech zemřelých, kteří právě v této kobce přišli o život anebo o rozum. Jejich duše odtud ještě nedokázaly cele uniknout. Pořád přebývají zde. Nezaženeš je, ani nenahmatáš. Ale jsou tu. Dva z běsů se začali zhmotňovat. Napůl tlející mrtvoly.
„Jsem Thomas,“ studí Johanese na tváři šepot ze záhrobí. „Nikdy jsem nedoputoval do Svaté země. Zešílel jsem už během exercicií stejně, jako se to za chvíli přihodí tobě.“ 
 
Partneři webu Obchodní podmínky Kontaktní údaje

© AOS Publishing - Nakladatelství, Překladatelské Služby, Zpracování Dat, DTP

Tel.: +420 602 322 887 E-mail: