Kontakty
reference
 
Zpracování dat
DTP
 
Překladatelské
služby
 
Knihkupectví
online
 
Úvodní
strana

František Roček - Ústecká štvanice

AOS publishing - nakladatelství, překladatelské služby
 
Běžná cena: 299,- Kč
Cena v e-shopu: 255,- Kč
vyprodánovyprodáno

Včetně 10 % DPH
231,82 Kč bez DPH

Dostupnost: Vyprodáno


Úvodní slovo autora k druhému rozšířenému vydání

Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Jenom několik měsíců po prvním vydání jsem připravil druhé, rozšířené vydání románu „Ústecká štvanice“. Je nezvyklé, aby román byl rozšířen v dalším vydání o další kapitoly. Ale rozhodli o tom čtenáři.
Kniha ve své původní nerozšířené podobě vypráví příběhy několika set lidí, kteří žili a umírali od května do července 1945. V čase, kdy válka pomalu přecházela v něco, čemu říkáme mír. Kniha je o naději, ale také o pocitech a prožitcích připomínajících štvanici, kterou někteří zažívali od roku 1938, jiní od května 1945. První vydání „Štvanice“ končí odjezdem hlavního hrdiny 30. července 1945 do Prahy. Nebyl tedy v Ústí nad Labem, když došlo o den později k velkému výbuchu v Krásném Březně a následně k pogromu na Němce.
Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Ačkoliv jde o román, jeho základem jsou především historická fakta. Proto jsem se v historickém románu nechtěl vracet k událostem po výbuchu 31. července 1945. O této tragédii vyšla řada knih, téma je detailně popsáno. Téměř nic nového jsem tedy nemohl přinést.Čtenáři však telefonovali, mailovali, potkávali mě a osobně vyjadřovali, co jim v románu chybí. Proto jsem se nakonec v rozšířeném vydání k výbuchu z 31. července 1945 vrátil. Popis událostí toho dne jsem pojal z nadhledu technologie moci, z pohledu lidí, pro které krásnobřezenský výbuch a následný pogrom nepředstavoval žádný velký problém.
Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Počínaje kapitolou 59. odpovídám především na otázky čtenářů. Hlavní hrdina provede čtenáře dějem s pomocí informací, které dosud nebyly v souvislosti s výbuchem publikovány. I o tom, že podobný výbuch, ale menší intenzity, mohl srovnat několik dnů před krásnobřezenským výbuchem se zemí jedno malé nádraží a okolní domy na okraji Ústí.

Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Jeden z hrdinů románu také seznámí čtenáře s málo zdůrazňovaným pohledem na události z 31. července 1945. Byl to den, kdy se projevila solidarita lidí „tam dole“ – prostých, tedy chudých lidí bez moci, kteří doplácejí na válku bez ohledu na to, jaké jsou národnosti. V tomto případě šlo o solidaritu prostých Čechů a Němců.


Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Jak jsem zdůraznil v předmluvě k prvnímu vydání, jde o knihu o skutečných lidech. Pokud se v knize objeví jakékoliv jméno a příjmení, například Josefina Langová, není to jméno románového hrdiny. Jde o člověka, který skutečně v té době žil v Ústí, Ústím projížděl nebo zde byl zavražděn, zemřel v nemocnici, nebo byl zatčen a o něco později i odsunut do Německa. Josefina Langová patří mezi ty, kteří čas „převratu“ (jak mnozí Češi tehdejší květnové události roku 1945 nazývali) nepřežili. Lidé žili a umírali v Ústí tak, jak je zde napsáno. S většinou v knize uvedených jmen se v životě již nikdy nesetkáte. Pokud jejich nositelé nezemřeli v té době v Ústí, byli většinou Smrtí v dalších desetiletích uškrceni na smyčce času. Oživili jsme je ze zažloutlých archivních stránek.
Kniha Ústecká štvanice (František Roček) O životě a smrti vypráví v knize i ti, kteří poskytli autorovi své autentické vzpomínky. Jedinou skutečně románovou postavou obdařenou fiktivním jménem a příjmením je osoba poručíka pěchoty Josefa Nováka z vojenského obranného zpravodajství, který nás provází událostmi doby.Příběh je pohledem člověka, který přišel do Ústí náhodou, stal se nahodilým svědkem mnoha utrpení a nadějí, aby koncem července 1945 odjížděl do Prahy v naději, že bude odvolán z města na Labi plného Němců, kde téměř nikoho nezná – podobně jako většina Čechů, kteří přijížděli po válce do Ústí z českého vnitrozemí a v Ústí nikoho neznali. Bylo to pro ně cizí, doslova „německé“ město.
Čtenáři donutili poručíka, aby se do nemilovaného Ústí vrátil, a dozvěděl se tudíž něco více o událostech z 31. července.
Když už se románový poručík Josef Novák vrátil do příhraničního českého královského města Ústí nad Labem, snad do roka přijde mezi čtenáře znovu, v dalším dílu románu o životě a smrti v příhraničním městě od poloviny srpna do posledního dne roku 1945.
V Ústí nad Labem, 4. dubna 2012

Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Kniha Ústecká štvanice (František Roček)
Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Kniha Ústecká štvanice (František Roček)
Kniha Ústecká štvanice (František Roček) Kniha Ústecká štvanice (František Roček) 
 
Partneři webu Obchodní podmínky Kontaktní údaje

© AOS Publishing - Nakladatelství, Překladatelské Služby, Zpracování Dat, DTP

Tel.: +420 602 322 887 E-mail: